Розробка сайтів MODX: Переваги та недоліки

04.12.2020

Modx  – безкоштовна та багатофункціональна CMF для розробки сайтів різних типів та веб-додатків. Реліз відбувся 2004 року. MODX поставлявся у двох версіях Modx Evolution та Modx Revolutoin. На даний момент підтримка Modx Evolution зупинена, тому в статті розглядатимемо актуальну версію Modx Revolutoin 2.8.1

Виходячи з даних « IT Рейтинг Україна » CMF MODX входить до трійки лідерів серед CMS в Україні. Хочу зауважити, що в даному рейтингу беруть участь як платні так і безкоштовні CMS. MODX, на відміну від інших CMS, має найбільшу гнучкість розробки, яка наближає його за можливостями до фреймворків. Управління контентом для власника сайту реалізовано досить просто (працював у Microsoft Office — проблем не буде) на відміну від процесу розробки, він іноді стає незрозумілим для веб-майстрів-початківців.

Плюси CMS MODX:

MODX є Open Source движком, тобто має відкритий вихідний код, що дозволяє створювати не тільки сайти, але і програми.

Далі про переваги MODX

  • Проста в освоєнні інтуїтивно зрозуміла панель адміністратора.
  • Відмінний функціонал для SEO «з коробки», так само кілька безкоштовних модулів, що дозволяють вказати налаштування, необхідні для внутрішньої оптимізації та просування сторінки в пошукових системах.
  • Низькі вимоги до хостингу. Для роботи MODX необхідні БД MySQL, Apache або IIS та підтримка PHP.
  • Особливий синтаксис. При першому знайомстві, можливо, не зовсім звичайний, але що дозволяє набагато простіше створювати шаблони та додаткові елементи сторінок, на відміну від інших Open Source CMS.
  • Велика кількість модулів. З репозиторію можна встановити модулі передплати, платіжних систем, інтернет-магазину, голосування, форуму, блогів, банерів, галерей тощо. Звичайно до модулів не таке велике як, наприклад, у WP, але якість цих модулів куди краще. Скажу так… доповнення написані не школярами після перегляду youtube. 
  • Хороша документація для розробників. Багато документації написано англійською мовою , але є і відмінний ресурс з російською документацією. 
  • Високий рівень захисту.
  • Простота створення мультимовних та мультидоменних сайтів

Робота з шаблонами в MODX

Однією з важливих особливостей MODX є відсутність шаблонів для сайту (наприклад, WP або Joomla або 1С-Бітрікс або… Ну ви зрозуміли). Але це не мінус, для MODX можна підігнати будь-який html-шаблон. Тому для фахівця зі знанням HTML, CSS, JS проблем з посадкою верстки на двигун проблем не виникне. Також це гарантує замовнику індивідуальність проекту. (Якщо код не куплений на Themeforest).

Коротка інструкція з налаштування шаблону:

  1. Завантаження файлів . Папку з проектом слід залити в директорію /assets/templates/ або /templates/ або створи та назви як хочеш.
  2. Створення шаблону . В вкладці Елементи в розділі Шаблони створюйте новий і вставляйте туди html код своєї сторінки. Або можна створити окремий файл і редагувати його. 
  3. Редагування шляхів до файлів . Для коректного виведення інформації та стилю сторінки необхідно змінити шляхи посилань до файлів css-стилів, js-скриптів, зображень та ін.
  4. Вибір  шаблону . Після створення шаблону в MODX потрібно вибрати його для сторінки (це можна зробити на сторінці редагування/створення нового ресурсу). Не забуваймо тиснути «зберегти» після зміни шаблону сторінки.
  5. Мітки MODX . Встановлення тегів MODX надає динамічність твоїм шаблонам.

Мінуси CMS MODX:

Ну куда же без них. 

  • Поріг входження. Ну що сказати, свій синтаксис – це дуже цікаво. Для новачка перед стартом проекту на MODX доведеться перелопатити багато документації. А та документація. 
  • документація. В сенсі? Вона була у плюсах. Та й там вона також була. Документація, як і вище, написана для розробників знають синтаксис MODX. Що знову може бути складним для розуміння новачкові в MODX.
  • Убогість функціонала з коробки. Все, що потрібно для проекту, ти зможеш встановити з репозиторію, але скажу чесно, щоразу встановлювати по 15-20 необхідних для кожного проекту модулів це таке собі задоволення. Звичайно була інформація, що в MODX3 багато з них будуть впроваджені в ядро ​​системи.
  • Мало готові шаблони. Не впевнений, що це мінус, але для початківців це буде цікавий досвід. Не просто тиснути кнопку «встановити тему», а відкрити самостійно сторінки. 

Висновок

З прямими руками MODX поєднує в собі функціональність, кросбраузерність та простоту управління. MODX не ставить рамок для розробника в реалізації свого проекту, надаючи можливість створювати різні сайти від Візитки  до Інтернет магазину . Але без знання HTML, CSS, JS і синтаксису MODX це може стати важким випробуванням для веб-розробника-початківця (Не розумію як без HTML, CSS, JS можна щось зробити гідне). Тож починайте з простого.