Content Management System - софт, який використовується для створення сайту та управління його вмістом. За допомогою CMS здійснюється наповнення і редагування матеріалів. Будь-яка CMS подібна до дитячого конструктора: вона має безліч різних за функціоналом деталей, компонуючи які, можна домогтися бажаного результату.
Кожна система має свої можливості і варіанти доповнень, але всі вони обмежені рамками готового шаблону. Бувають вузькоспеціалізовані CMS - укомплектовані інтернет-магазини або блоги. Деякі системи універсальні: їх можна адаптувати під будь-який проект. Движки можуть бути платними і на безоплатній основі, але додаткові функції та плагіни в будь-якому разі потребуватимуть фінансових вкладень.
Найбільш популярні безкоштовні CMS:
- Joomla - досить проста у вивченні та використанні. Має велику кількість готових модулів не завжди хорошої якості. Часто оновлюється.
- WordPress - найбільш доступна система, легка у вивченні та застосуванні. Величезна кількість платних і безкоштовних плагінів не завжди можуть похвалитися коректною роботою.
- Drupal - універсальна CMS, що вимагає певних знань і досвіду роботи.
- MODx - досить ефективна система. Підходить для вмілого підходу грамотного фахівця.
- OpenCart - спеціалізована програма для створення інтернет-магазинів. Має готові збірки, але вимагає певних навичок у налаштуванні.
Часто використовувані платні CMS:
- 1С Бітрікс - CMS від 1С, що обіцяє вільну інтеграцію між цими програмами. Однак різні модифікації та версії не завжди працюють спільно, може знадобитися їхня позаштатна інтеграція.
- UMI.CMS - має кілька основних напрямків, за якими створено готові збірки. Адаптується під мобільні пристрої.
Плюси та мінуси CMS
Ми перерахували далеко не повний список CMS, але всі вони мають схожі характеристики. Незалежно від покладених надій і цінності майбутнього сайту, щоб зробити остаточний вибір, слід розібратися з тим, які можливості надають CMS і чого слід побоюватися.
Переваги CMS:
- Швидкість - готовий працюючий шаблон із певним набором функцій можна створити за півгодини.
- Простота - робота з CMS доступна навіть програмісту з невеликим досвідом роботи.
- Доступність - невисока планка фахівця робить створення сайтів за допомогою CMS недорогим. Водночас при розширенні функціоналу Вам може знадобитися дорога допомога фахівця.
- Схожість - створивши в обраній Вами CMS один проект, Ви з легкістю зможете налаштувати наступний сайт. А маючи відповідний досвід, розберетеся і в роботі інших систем, оскільки функціонал різних CMS перегукується один з одним.
Недоліки CMS:
- Шаблонність - однакові блоки надаються всім користувачам. Різниця лише в тому, як Ви їх поєднаєте. Утім, багато CMS пропонують готові збірки для створення сайтів певного призначення і тематики, що по-своєму зручно, але нічим не виділить Вас на тлі інших.
- Обмеженість - готові деталі конструктора вирішують свій обмежений функціонал. Якщо Ви хочете більшого, доведеться шукати компроміси або змиритися з тим, що є.
- Неоптимізований код - деякі CMS генерують непотрібні рядки коду, які неабияк засмічують кінцевий результат. Чистити код від зайвого - справа довга і вимагає певної підготовки, тому часто Ви отримуєте абсолютно неоптимізований код. Це збільшує час завантаження сайту і знижує його видачу в пошукових системах.
- Відсутність гнучкості - Вам необхідно одразу створити структуру, яка відповідає контенту і цілям. Надалі можна вносити тільки незначні зміни, а будь-який крок у бік унікальності перетвориться на головний біль.
Коли на допомогу приходить Framework?
Framework - це платформа для створення сайтів у вигляді набору бібліотек. Якщо CMS відповідає конструктору, то Framework скоріше є 3D принтером, який дає змогу втілити в життя будь-яку функціональну деталь. Існують каркаси Framework для різних мов програмування: Java, Python, Ruby тощо.
Види безкоштовних Framework, які працюють на PHP:
- Yii - має велику кількість бібліотек, що дає змогу заощаджувати час розробки, тому використовується переважно для великих проєктів.
- Zend Framework - цей софт дає змогу вільно редагувати окремі частини проєкту, завдяки їхній мінімальній взаємозалежності.
- Laravel і CodeIgniter - має якісний вихідний код і широку добірку готових рішень.
Плюси та мінуси Framework
Переваги використання Framework:
- Висока продуктивність - сайти завантажуються швидко й оперативно реагують на виконувані дії.
- Унікальність - Framework дає змогу виконати будь-яку вимогу замовника, реалізувати найсміливіші задуми.
- Безпека - процес складання сайту за допомогою Framework дає можливість виявити й усунути всі потенційно небезпечні дірки в безпеці.
До недоліків Framework можна віднести вимогливість до виконавця - для якісної роботи з бібліотеками потрібні кваліфікація і досвід. Індивідуальний підхід і вирішення нестандартних завдань може потребувати певного часу і коштувати дорожче шаблонних рішень.
Робимо вибір між CMS і Framework
Щоб знайти золоту середину між вартістю проєкту, дизайном і функціональністю, необхідно чітко уявляти, який результат Вас влаштує. Чи буде Вам достатньо шаблонного рішення або Ви хочете представляти свою продукцію ресурсом високого рівня? Наскільки складної та гнучкої архітектури вимагає спеціалізація Вашого сайту?
Для підприємств малого та середнього бізнесу підійде статичний недорогий CMS проєкт із типовим функціоналом.
Це може бути:
- сайт-візитка;
- інтернет-вітрина;
- інтернет-магазин з невеликою кількістю клієнтів.
Якщо Ваш проєкт:
- вимагає нестандартних рішень;
- потребує нешаблонної верстки;
- має високу відвідуваність;
- активно розвивається, змінюючись відповідно до ринку - варто використовувати Framework, здатний впоратися з усіма перерахованими завданнями.
Замовити розробку сайту на CMS або Фреймворку Ви можете в нашій веб студії.